| Meniny má:  |
slovak
english
deutsch

Slovenské rázovité obce, Discover Slovakia

REZERVÁCIE ĽUDOVEJ ARCHITEKTÚRY

Malebnú Slovenská krajinu zdobia rázovité obce, kde návštevník nájde zachovalé ľudové drevenice, domy či kostoly. K jedinečným obciam so zachovalou ľudovou architektúrou patria: Veľké Leváre, Plavecký Peter, Brhlovce, Čičmany, Podbieľ, Vlkolínec, Špania Dolina, Sebechleby, Ždiar a obec Osturňa.

Rezervácie ľudovej architektúry na Slovensku podľa krajov:

Bratislavský kraj Trnavský kraj
Nitriansky kraj Žilinský kraj
Banskobystrický Prešovský kraj

B r a t i s l a v s k ý   k r a j

VEĽKÉ LEVÁRE
Okres: Malacky Veľké Leváre Veľké Leváre
Kraj: Bratislavský
Turistický región: Záhorie

Podľa viacerých nálezov (medené predmety), bolo miesto osídlené už v neolite a obec s okolím patrila do Veľkomoravskej ríše. V roku 1371 sa v dostupných listinách obec spomína ako stanica, ktorou prechádzali kupci a trhovníci. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1378. Obec leží na mieste, historicky významnej obchodnej cesty, jej minulosť je zaznamenaná ako osada lukostrelcov, sídlo stráže a ochrany hraníc a jej vznik podmienila potreba zaistiť ochranu hraníc vtedajšieho štátneho útvaru pred nájazdmi nepriateľov a zaistiť bezpečnosť obchodnej cesty, ktorá viedla zo západu a severu do Bratislavy a ďalej na juh. V týchto listinách je obec spomínaná ako Villa sagittariorum - osada lukostrelcov. Obyvatelia obce sa zaoberali remeslami, vytvorili 10 vlastných cechov. Obec postupne získala viaceré práva a od roku 1744, kedy sa stala mestečkom i práva jarmočné, trhové, mýtne, ale i právo hrdelné. V r. 1588 sa v obci usadili príslušníci sekty anabaptistov-novokrstencov, ktorá vznikla začiatkom 16. storočia v alpských krajinách. Na území Slovenska ich nazývali habáni. Habáni ovplyvnili spôsob života tunajších obyvateľov a zanechali tu architektonicky a historicky pozoruhodné stavby-habánske domy. V 16. storočí prišli do obce chorvátski kolonisti.

T r n a v s k ý  k r a j

PLAVECKÝ PETER
Okres: Myjava
Kraj: Trnavský
Turistický región: Trnavsko

N i t r i a n s k ý   k r a j

BRHLOVCE
Okres: Levice Brhlovce Brhlovce Brhlovce
Kraj: Nitriansky
Turistický región: Dolné Pohronie

Okolie bolo osídlené už v dobe kamennej, o obci sa však prvá písomná správa zachovala už z roku 1245, kedy sa spomína pod názvom Burfen, neskoršie Horné Brhlovce. V chotári obce v 16. storočí vznikla ďalšia zemianska dedina, doložená v roku 1542 ako Boorfeni, neskoršie Tegsesborfo, Dolné Brhlovce. K zlúčeniu dvoch samostatných Dolných a Horných Brhloviec, ktoré stavebne súviseli, došlo v roku 1952 pod terajším názvom Brhlovce. Takto sa stali známym, vyhľadávaným miestom domácich a zahraničných turistov kvôli skalným obydliam, vykresaným do ľahko spracovateľného tufu a tufitu v miestnej časti, známym pod názvom "Šurda", kde celá ulica s obytnými a hospodárskymi priestormi v skale bola v roku 1983 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, do ktorej patria aj dva ľudové domy v obci, ktoré ležia mimo pamiatkovej rezervácie. Skalné obydlie, usadlosť č. 142 obdržala medzinárodné ocenenie za záchranu a reštauráciu architektonickej pamiatky Europa Nostra 1993.

Viac info: www.brhlovce.sk

Ž i l i n s k ý   k r a j

ČIČMANY
Okres: Žilina Čičmany Čičmany Čičmany
Kraj: Žilinský
Turistický región: Stredné Považie

Architektúra obce Čičmany, najmä jej dolnej časti pripomína i dnes perníkové domčeky a to hlavne pre ornamentálnu výzdobu vonkajších stien domov. Tieto objekty sú cenným dokladom technickej vyspelosti, majstrovskej zručnosti a estetického cítenia obyvateľov. Geometrická výzdoba je stará asi 200 rokov. Jednoduché ornamenty boli nanášané bielym vápnom, ktoré malo zároveň konzervačnú a ochrannú funkciu.

Viac info: www.cicmany.viapvt.sk

PODBIEL
Okres: Dolný Kubín Podbiel Podbiel Podbiel
Kraj: Žilinský
Turistický región: Orava

Pýchou obce je Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry nazvaná Bobrova raľa. Ide o v Európe unikátny komplex 64 dreveníc postavených väčšinou v druhej polovici 19. storočia. Dnes niektoré z nich slúžia ako atraktívne ubytovacie kapacity. Na Slovensku výnimočná je aj bývalá železiareň “Františkova huta”.

Viac info: www.podbiel.sk

VLKOLÍNEC
Okres: Ružomberok Vlkolínec Vlkolínec Vlkolínec
Kraj: Žilinský
Turistický región: Liptov

Vlkolínec leží na svahu jedného z východných výbežkov Veľkej Fatry, v bočnom údolí doliny Revúcej, na južnom úpätí vrchu Sidorovo, v nadmorskej výške 718 m. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1376. Obec vznikla v historickom chotári mesta Ružomberok a bola jeho súčasťou. V obci je aj muzeálny objekt - Roľnícky dom s expozíciou pôvodného bývania a informačné stredisko. V roku 1977 bol Vlkolínec vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Významným rokom v histórii obce bol rok 1993, kedy bola zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Koncom 18. storočia mala obec 41 domov a 280 obyvateľov. Obyvatelia Vlkolínca sa zaoberali poľnohospodárstvom, pastierstvom, salašníctvom, chovom dobytka a drevorubačstvom. Znakom obce bola heraldická ruža s ihličnatým stromom na pažiti. Obec roku 1944 poznačili vojnové udalosti. Časť obce vyhorela (asi 20 domov a hospodárskych budov). Dodnes sa zachovalo okolo 45 objektov ľudovej architektúry. Dominantou obce, okrem typických dreveníc, je drevená zvonica z roku 1770. Je zrubová a v hornej časti stĺková konštrukcia stojí na kamennom podstavci. Stanová strecha je pokrytá šindľovou krytinou. V dnešnom uponáhľanom svete je Vlkolínec rajom nielen pre umelcov, architektov, filmárov či fotografov, ale aj pre všetkých turistov a obdivovateľov prírodnej a ľudovej krásy.

B a n s k o b y s t r i c k ý   k r a j

ŠPANIA DOLINA
Okres: Banská Bystrica Špania Dolina Špania Dolina Špania Dolina
Kraj: Banskobystrický
Turistický región: Horné Pohronie

Špania Dolina je len dvanásť kilometrov od Banskej Bystrice, a predsa má návštevník pociť, že je v inom svete. Vo svete romantiky, v novoobjavenom kúte prírody. Leží na juhu Nízkych Tatier, v nadmorskej výške 728 metrov. Objímajú ju vrchy - Panský diel, Dolný Šturec, Šachtička, Vlčinec. Kam sa človek len pozrie, sú lesy a voňavé lúky.Najstaršia známa písomná zmienka o Španej Doline je z roku 1263, kde sa spomína ako Montana. Mala viac historických názvov. V neskoršom stredoveku bola nazývaná Herrengrund. Špania Dolina bola v minulosti slávna po celej Európe, bola jedným z najväčších producentov medi s vysokým obsahom striebra, ktorá sa tu ťažila už od úsvitu doby bronzovej. Meď putovala do Nemecka, Poľska, Francúzska, Talianska, Španielska a do iných štátov Európy. Ťažba medi zanikla koncom 19.storočia. Banícku tradíciu pripomínajú štôlne, obrovská hálňa nad obcou, klopačka zo 16.storočia, ale aj malebné banícke drevené domy zo 17. a 18. storočia. Mnohé objekty sú staršie, hlavne obecné a banské i obytné, kamenné a zrubové. Majú cez 500 až 600 rokov a mnohé sú zdobené renesančnou plochou rytou maľovanou výzdobou, často ukrytou pod premaľbami.

K vzácnymi pamiatkami patrí aj starý vodovod. Pre pohon banských strojov potrebovali vodu. A tak vybudovali vodovod z dreva, ktorý i dnes udivuje odborníkov. Krytými rizňami zbieral vodu až spod Prašivej, okolo Jesenskej skaly až do obce. Táto vyše 40-kilometrová trasa bola ojedinelým technickým dielom. Z architektonických pamiatok je najpozoruhodnejší tunajší kostol s priľahlými stavbami - farou, zvonicou, kaplnkou a baštou. Tento areál, opevnený hradbami vybudovanými v l.polovici 16.stor., je situovaný na prirodzenej vyvýšenine a je viditeľný takmer z každého miesta v obci. Kostol, ktorý v roku 1994 oslávil svoje 740. výročie svojho vysvätenia, vznikol prestavbou románskeho kostola na ranogotický. V roku 1593 bol znovu prestavaný a zväčšený v renesančnom slohu. Ďalšie prestavby boli v barokovom slohu. Vnútrajšok kostola vymaľoval roku 1934 Jozef Hanula. Ku kostolu z námestia vedie úzke kryté drevené schodište so 162 schodmi.Urbanisticko-architektonická hodnota a jedinečnosť Španej Doliny je potvrdená jej vyhlásením za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry z roku 1979.

Banícke tradície sú dominantnými tradíciami Španej Doliny. Ovplyvnili všetky tradičné zvyky, slávnosti, zábavy, sviatočné i všedné dni osobitými obradmi. K dávnym historickým remeselníckym tradíciám patrila už zaniknutá výroba cínového, medeného a smaltovaného riadu, známeho od 16. storočia. Ojedinelé kusy sa dnes nachádzajú v európskych múzeách. V okolitých krajinách je oddávna známa dodnes živá umelecko-remeselná tradícia - paličkovanie čipiek. Čipky s veľkou dávkou tvorivej fantázie sú charakteristické geometrickými vzormi a vpletanou niťou. Robia sa bez predkreslenia, spamäti tak, že sa vypichujú do uhlopriečnej siete. Už roku 1883 bola v obci zriadená čipkárska škola a v súčasnosti sa v letných mesiacoch koná Škola paličkovania v rámci podujatia Týždeň špaňodolinskej čipky. Však čipkami žije obec každý deň, pretože ženy s obľubou vyťahujú stoličky z domčekov a "kneplujú" na priedomí alebo priamo na námestí.

SEBECHLEBY
Okres: Krupina Sebechleby
Kraj: Banskobystrický
Turistický región: Dolné Pohronie

V jej odľahlej osade s názvom Stará Hora sa nachádza jedinečná pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Chránené sú jednopriestorové a dvojpriestorové vinohradnícke domčeky so stĺpovým podstením, ktoré sú predstavené pred vytesané pivnice do tufu. Osada Stará Hora vznikla niekedy v 16.storočí v čase tureckých výprav a bojov. V tejto zalesnenej oblasti nachádzali útočisko obyvatelia Sebechlieb pred nájazdmi Turkov. Na bývanie si kopali do brala diery väčších rozmerov, kde sa ukrývali pred tureckými nebezpečenstvom. Z tohto obdobia bol odvodený aj názov lokality Stará Hora.

P r e š o v s k ý   k r a j

ŽDIAR
Okres: Poprad Ždiar Ždiar Ždiar
Kraj: Prešovský
Turistický región: Vysoké Tatry

Obec Ždiar patrí medzi výnimočné rázovité goralské obce na Slovensku. Množstvo dreveníc uchováva tradície goralov. Múzeum Ždiarsky Dom dokumentuje zvyky miestnych obyvateľov, z ktorých väčšina sa v minulých storočiach venovala paseniu ovcí. Ľudové kroje a remeslá ako ručné tkanie možno nájsť v nejednej drevenici. Pre drevené domy sú charakteristické rôzne ornametálne maľby, najmä okolo okien. V nejednom dvore sa zachovali i starodávne koče. Folklórne tanečné skupiny čerpajú z bohatej pokladnice ľudových piesní a tancov.

Viac info: www.zdiar.sk , www.zdiar.info a www.obeczdiar.sk

OSTURŇA
Okres: Poprad Osturňa Osturňa Osturňa
Kraj: Prešovský
Turistický región: Vysoké Tatry

V obci sa nachádza murovaný grékokatolícky kostol s dreveným stropom z roku 1796 postavený podľa lemkovskej tradície na pahorku za potokom. Domy sú usporiadané v reťazovej zástavbe domov na zárubkoch, ktorých delením medzi dedičov sa pôvodné medzery medzi domami zapĺňali a v niektorých častiach obce zastavali ulicu. Domy sú zväčša zrubové, trojpriestorové so čtvorcovou uzavretou zástavbou dvora. Škárovanie medzi brvnami, nárožné konce brvien i rámy okien sú maľované. Ešte sa nosí ľudový goralský odev.

Viac info: www.pieniny.sk/obce/osturna/osturna.html

REKLAMA
Informačný portál o Slovensku TOJESLOVENSKO.sk

cyklon.sk


cyklon.sk


© Obrázok s.r.o. - hosting, design a reklama. 2004 - 2006